page contents

Způsoby odšťavování

Způsoby odšťavování

 

Každý z odšťavovačů odděluje šťávu od vlákniny trochu odlišným způsobem. Podle druhu použité technologie je již částečně předurčeno použití samotného přístroje.

 

 

ODSTŘEDIVÁ TECHNOLOGIE

Většina komerčních odšťavovačů - Tyto přístroje nevedeme


U těchto přístrojů jsou všechny produkty nejprve nakrouhány a poté rozprostřeny po otočném sítu. Přístroje se vyznačují především vyššími otáčkami, které umožní využití odstředivé energie. Šťáva z produktů je protlačována přes otočné síto a zbylá vláknina je automaticky odhazována do sběrného koše. Přístroje pracující na bázi odstředivé technologie jsou využívány ve většině gastronomických zařízeních.

 

výhody 
Pravděpodobně největší výhodou je rychlost odšťavování a snadné čištění.

 

nevýhody 
Díky rychlým otáčkám se snižuje trvanlivost a kvalita šťávy. Tato technologie je nevhodná pro odšťavování listové zeleniny a bylin.

 

 

 

HYDRAULICKÁ TECHNOLOGIE
 

Přístroje odšťavující produkty pomocí tlaku nejprve veškeré suroviny naporcují (nakrouhají, rozdrtí) a následně tuto drť protlačují přes nerezové síto, které oddělí šťávu od vlákniny. Oproti odstředivým odšťavovačům dokážou tyto přístroje snadno vyrobit i povidla, zmrzlinu, dětské kaše, ořechová másla, omáčky nápoje nebo krémy. Přístroje často obsahují různě jemná síta pro nejefektivnější odšťavení konkrétních surovin.

 

a) rozmělnění drcením (Hurom slow juicer, Kuvings, Omega, Sana) - HUROM - Nejprodávanější přístroje

Odšťavovače jsou vybaveny otočným šnekem, který posouvá všechny suroviny hlavním dílem k nerezovému sítu. Při tomto posunu dochází neustále k většímu drcení surovin a zároveň ke zvyšování působícího tlaku.

Pozdělují se podle uložení šneku na horizontální a vertikální

·          výhody 
Je vhodný na téměř všechny suroviny. Nízké otáčky zabezpečují maximální kvalitu šťávy a dokonalé zpracování měkkých plodů (rybíz, maliny, …), listové zeleniny a bylin.

·          nevýhody 
Odšťavování ve 30ti minutových intervalech.

 

b) rozmělnění krouháním (Champion)
Tyto přístroje používají k rozmělnění otočný nůž, který si snadno a rychle poradí i s větším množství surovin.

·          výhody 
Vyšší otáčky zajišťují potřebné chlazení motoru, takže není zapotřebí dělat přestávky během odšťavování. Rozmělnění krouháním je ideální pro tvrdou kořenovou zeleninu.

·          nevýhody 
Náročnější příprava při odšťavování listové zeleniny a bylin. Nižší výtěžnost při zpracovávání těchto surovin.